Natryskowe ocieplanie domu pianką

Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie domu pianką

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się popularne, nie tylko ze względu na bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych surowców wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy docinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i parametrami, co sprawia, że nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR stosowana jest w głównej mierze do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się również w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa PUR przeznaczona jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można również położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Wskazane, aby przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić natrysk poprawnie niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę tłumaczy różnica właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu jest półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego wcale nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, przez co niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dopasowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co nie spada na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności albo swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Bardzo kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.