Ocieplanie natryskowe pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na tarasie
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, nie tylko ze względu na wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką mocną stroną, wobec której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz cechami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również do ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa najlepsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR da się również położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno oraz metalowe elementy, a nawet blachę. Dobrze, by przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są sprzyjające warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy różnica parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna oraz robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często używa się ją do izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, dlatego potrzebna będzie dodatkowa osłona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Bardzo ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy uznać niewielką wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie stropu pianką

 

Komentarze są wyłączone.