Mosty protetyczne w stomatologii

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant stomatologiczny – kiedy warto?
23 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Kartoniarki start stopowe i kontynuacyjne nowoczesne maszyny pakujące
9 sierpnia, 2022

Mosty protetyczne w stomatologii

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, aby nie doszło do nowych dolegliwości. Przyległe zęby oraz zęby naprzeciw wymagają oparcia, inaczej one również mogą się chwiać,  a ostatecznie wypadać. Z tego powodu trzeba prędko wypełnić brak. Wśród najczęściej używanych w klinkach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle mieścić się zęby, jakie posłużą za oparcie dla filarów mostu. Ten sposób wypełnienia może więc być zastosowany gdy brak mieści się pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym atutem tego rozwiązania jest to, że można tą techniką wymienić do 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są o wiele wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż duża część pacjentów obawia się drobinek jedzenia wchodzących pod most, stomatolodzy uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że dobrze dobrany most na to nie pozwala i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć wybór mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne i estetyczne wypełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, jakie umieszcza się na przylegających do luki zębach oraz z przęsła, jakie zastępuje brak zęba. Są dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej znany zakłada się na specjalnie spreparowane graniczące zęby, ewentualnie bywa również tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty stomatologiczne. Taki rodzaj mostu jest szczególnie trwały i wykorzystywany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają również miejsca, gdzie koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często wykorzystywana, dlatego że nie jest tak trwała i można nią zastąpić tylko jeden ząb.

Przeważnie mosty protetyczne dentystyczne przygotowywane są z paru odrębnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie tak samo most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – zwykle ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Mniej wytrzymałe i mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z którego robione są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego polecane jest głównie tym pacjentom, którzy chcą na stałe wypełnić brak po utracie zęba albo zębów, jednak nie chcą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby usunąć widoczną przerwę i zahamować wzmagające się przemieszczanie się zębów sąsiednich oraz ograniczyć utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, jaka może przez to wyglądać starzej. Wypełnienie braku zęba u dentysty sprawia, że przywracamy właściwy rozkład sił podczas żucia oraz właściwe funkcje i konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł ze względu na zbierające się w luce pozostałości pokarmu. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki należy spełnić, aby dentysta mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia – Stomatolog Toruń

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego leczenia dentystycznego jest ogólna diagnoza i badania, jakie pozwolą stomatologowi sprawdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Gdy dentysta nie dopatrzy się żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do działania. Jeżeli zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Z tego względu dentysta musi je oszlifować, aby następnie możliwe było indywidualne dobranie mostu. Mimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że zachodzi w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a przeprowadzający go lekarz dentysta zawsze wie, ile części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy zakładaniu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, kolejnym krokiem wykonania mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk zaprojektuje doskonale dobrany most. Na ten czas, gdy protetyk tworzy dopasowany most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, którego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dostosuje go do kształtu jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i wysoka estetyka. Dzięki nim możemy odbudować parę zębów na raz i odzyskujemy funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu oraz komfort.

Komentarze są wyłączone.