Jak pacjent powinien przygotować się do założenia implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie dentystycznym
30 grudnia, 2022

Jak pacjent powinien przygotować się do założenia implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych to całkowicie złożony proces z tego powodu niezbędne są odpowiednie przygotowania. Od pacjenta dentysta oczekuje niewiele. Głównym oczekiwaniem wobec pacjenta jest przedstawienie zespołowi dentystów własnych oczekiwań i wskazanie historii chorób, jakie mogłyby stanowić przeciwwskazanie. Znaczna część pacjentów na tym etapie decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli cyfrową metodę, jaka pokazuje pacjentowi wynik kompletnego procesu wszczepienia implantów jeszcze przed jego rozpoczęciem.

W czasie przygotowania przeprowadzone zostaną wszelkie badania diagnostyczne. Dla dentystów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, dlatego przed zabiegiem wszczepienia implantów stomatologicznych konieczne są badania krwi. Kluczowy jest tu okres krzepnięcia krwi, stężenie elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, żeby dentysta mógł precyzyjnie ocenić, czy proces gojenia się po aplikacji implantu stomatologicznego przebiegnie poprawnie. Obok badań morfologicznych konieczne są także badania ogólnego zdrowia zębów i dziąseł. Tak zostaną zniwelowane problemy z próchnicą i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym wymagane będzie dokładne usunięcie dolegliwości jamy ustnej, żeby infekcje w jamie ustnej pacjenta, nie zawadziło w prawidłowym złączeniu się implantu i kości. Oprócz tego koniecznym działaniem przygotowującym do aplikacji implantów zębów będą badania RTG. Dentysta za pomocą zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej, stwierdza zdrowie kości, zatok i układu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań oraz odpowiednim przystosowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie wykonanie wycisków. Za ich pomocą lekarz dentysta dobiera średnicę, długość implantu i sposób odbudowy protetycznej do indywidualnych warunków jamy ustnej pacjenta. Taką metodą pacjent otrzyma idealnie dobraną dla niego protezę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Kiedy wszczepiane są implanty ?

Takie same przygotowania do aplikacji implantów zębowych stosuje się niezależnie od przyczyny utraty zębów. Konieczność aplikacji implantów stomatologicznych może wyniknąć na skutek konieczności wyrwania zęba; utraty zębów ze względu na obecność ignorowanych chorób dziąseł lub z uwagi na uraz; pojawienia się niewyrżniętych  zębowych zawiązek lub całkowitego bezzębia. Przeważnie do stomatologa zgłaszają się pacjenci, co już stracili ząb oraz pragną to zmienić.

Bywa też tak, że badanie diagnostyczne wykaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niemożliwe lub nie ma sensu i najlepszym rozwiązaniem jest jego usunięcie w celu zastąpienia go trwałym implantem . Znaczna grupa stomatologów zawsze w pierwszej kolejności stawia na ratowanie zębów. Kompleksowa diagnoza jamy ustnej umożliwia stomatologowi stwierdzić, czy w danym przypadku trzeba ratować ząb, czy może mądrzejszym wyjściem będzie ekstrakcja zęba i jego odbudowa protetyczna.

Obecnie dzięki najnowszym technologiom w implantologii, implantami można odtworzyć wybrany ząb lub większą ilość zębów. Nowoczesne możliwości techniczne można użyć do szerszego zastosowania implantów, niż tylko do odbudowy pojedynczego zęba. Nie ma przeciwwskazań, żeby jeden po drugim wszczepiać implanty zębów, ale obecnie mogą być podstawą dla protez częściowych i całkowitych. Implantolog może na nich opierać np. mosty i zwykłe protezy zakrwające szersze luki. By położyć protezę na stałe potrzebne są ledwie cztery lub sześć implantów .

Zalecenia po założeniu implantu zęba

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych implantolog ma dla pacjenta listę zaleceń, jakich musi przestrzegać. Bezpośrednio po wszczepieniu implantów należy przygryźć sterylny gazę na około pół godziny od zabiegu. Przez parę godzin nie można spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkie. Należy też unikać gorących potraw, żeby nie rozgrzewać obszaru zabiegowego, co mogłoby nasilić ból. Implantolodzy w tego typu momentach zawsze polecają stosowanie zimnych okładów, a nawet ssania lodowych kostek oraz picia schłodzonych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pokazać się takie objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie trzymać się przepisanych przez stomatologa ilości tabletek przeciwko bólowi. Zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, a może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty wymagają dokładnej higieny zębów. Tu pomocne okażą się antybakteryjne pasty. Podobnie w przypadku szczotkowania zębów powinno się używać bardzo szczoteczkę miękką oraz ostrożnie myć zęby, żeby nie urazić miejsca zabiegowego oraz nie zniszczyć szwów.

Przez pierwszy tydzień przez pierwsze dni niezbędne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W trakcie około 2 tygodni trzeba unikać sauny, solarium, basenu i wszelkiego fizycznego wysiłku. Stomatolodzy za każdym razem powtarzają pacjentom, żeby nie dotykali językiem ani palcami miejsca wszczepu, żeby uniknąć ewentualnych powikłań. Największym wymogiem jest przestrzeganie wszystkich wyznaczonych wizyt kontrolnych u dentysty, nawet gdy pacjent nie zauważa niepokojących objawów. Podczas wizyt, dentysta ocenia przebieg integracji oraz może ocenić, czy zespojenie implantu z kością przebiega dobrze. Po zakończeniu leczenia niezbędne są jedynie częste kontrolne wizyty co najmniej 2 razy w ciągu roku.

Komentarze są wyłączone.